Zadar

 

Město Zadar

Největším městem v severní Dalmácii je 170 tisícový Zadar. Leží u Jadranské magistrály a je také významným turistickým, obchodním a průmyslovým centrem celého Chorvatska. Nejvýznamnějšími průmyslovými odvětvími jsou zde lodnictví, textilnictví, potravinářství a lihovarnictví. Zadar je také významný přístav. Svědčí o tom to, že odtuď vyplouvají lodě s důležitými náklady do Rijeky, do Dubrovníku a také na blízké ostrovy (Pašman, Ugljan, Dugi otok). V blízkosti města se nachází úrodná plošina Ravni kotari, na které se pěstuje zelenina, ovoce, vinná réva a především odrůdy třešně maraska. Z nich se po sklizni vyrábí vyhlášený místní likér Maraschino.

Zadar se také pyšní nejstarší univerzitou v Chorvatsku, kterou založili dominikánští mniši v roce 1396. V historickém centru města se nachází nepřeberné množství kaváren, restaurací a barů, které nabízí svým návštěvníkům nejrůznější kulturní akce. Turistické jádro Zadaru se nachází na předměstí, kde stojí několik hotelových komplexů. V centru proto mnoho turistů není, spíše jsou zde místní a studenti. Na historickém poloostrově dlouhém asi kilometr a širokém necelých 500 metrů se nachází nejvýznamnější církevní stavby města i nejcenější kostel svatého Donáta.

V létě se v Zadaru koná několik kulturních akcí. V červenci to je především mezinárodní festival nového divadla, Zadar snů a přehlídka tradičních divadel, Zadarské divadelní léto. V průběhu celých prázdnin se konají v místním kostele Svatého Donáta koncerty klasické hudby. Poslední tři dny v červenci ovládnou ulice Zadaru pouliční umělci, kouzelní, žongléři, akrobati, protože zde probíhá festival pouliční kultury KalelargArt. Když se dostanete do Zadaru na konci července, určitě navštivte blízký ostrov Iž. Každoročně se tu totiž pořádá tradiční volba krále, během které uvidíte nádherný folklórní program.

Historie

Zadar patřil ve své historii už Římanům a Byzantincům. Od poloviny 11. století byl součástí Chorvatského království. Poté byl v roce 1202 dobyt a zničen křižáky při jejich tažení na čtvrtou výpravu k osvobození božího hrobu. Město kladlo po dlouhé roky odpor Benátčanům, ale ti ho nakonec získali na dlouhá čtyři století. Udělali z něho sídlo místodržícího pro Dalmácii a Albánii. Postavili také mohutné opevnění kolem města proti Turkům. Krátce v Zadaru trvala francouzská nadvláda během napoleonských válek, po kterých připadlo město Rakušanům. V důsledku mírových smluv po 1. světové válce připadl Zadar Italům. Během 2. světové války byl centrem fašismu, a proto byl mnohokrát vybombardován. Ani ve válce v 90. letech minulého století nebyl ušetřen srbských útoků.

Památky

Nejvýznamnější památky Zdaru se nachází na poloostrově, který je také centrem města. To je celé obehnané mohutnými hradbami z 15. a 16. století, které zde nechali vybudovat Benátčané. Jediný vstup na jižní straně poloostrova je chráněn padacím mostem a Zemskou bránou postavenou v roce 1543 známým veronským stavebním mistrem Michelem Sanmichelim. Již od renesance je střediskem zadarského veřejného života Národní náměstí. Nachází se zde nejvýznamnější budovy jako je městská radnice a lodžie, palác Ghirardini-Marci z 15. století nebo strážnice, kde je dnes etnografické muzeum. Sbírka obsahuje místní lidové kroje, předměty každodenní potřeby a přibližuje tradiční zvyky.

Nejvzácnější starochorvatskou církevní památkou Zadaru je kostel svatého Donáta stojící na bývalém římském fóru, který pochází z předrománského období z 9. století. Pro jeho stavitele byla vzorem kaple Karla Velikého v Cáchách. Zvláštní vzhled má díky třem oltářním výklenkům a své výšce 27 metrů. Na kostel svatého Donáta navazuje další. Jedná se o dóm svaté Anastázie postavený během 12.-14. století v románském slohu. Krásnými rozetami se nechali stavitelé inspirovat v Pise a Lucce. Zvonice vysoká 56 metrů se začala stavět v 15. století a byla dokončena až o čtyři století později. Pokud se vydáte na její vrchol, budete příjemně překvapeni nádherným výhledem na Zadar. Ve městě je ještě mnoho dalších kostelů, mezi významné patří kostel svaté Panny Marie a kostel svatého Chrysogona. První stojí naproti kostelu svatého Donáta a jeho součástí je klášter Benediktýnek, kde se nachází stálá expozice církevního umění pod názvem „Zlato a stříbro Zadaru". Výstava přibližuje zdejší umění od 7. až do 18. století. Kostel svatého Chrysogona byl postaven ve 12. století na místě staré kaple. V roce 1403 zde byl korunován uhersko-chorvatský král, Ladislav Neapolský.

Dovolená v Zadaru

Severně od Zadaru leží zelené předměstí Borik, které slouží k rekreačním účelům. Nacházejí se zde hotely, soukromé apartmány, restaurace, kavárny, sportovní zařízení a městské pláže. Ty jsou převážně oblázkové, ale místy můžete narazit na kamenité a písčité. Kolem nich se rozkládá borovicový les. Pláž Borik byla ohodnocena Modrou vlajkou díky čistému moři. K aktivnějšímu odpočinku tu slouží sportovní atrakce a tobogán. V Boriku je také malý přístav, ze kterého místní pořádají výlety na loďkách pro malé skupinky na přilehlé ostrovy Zadarského souostroví.

Město Zadar má vhodné podmínky ke sportování. Provozuje se zde jachting, windsurfing, potápění. U předměstských pláží se nalézají tenisové kurty nebo volejbalová hřiště. Zadar má také nové sportovní centrum Višnjik, kde je k dispozici krytý plavecký bazén, basketbalová hala a další hřiště.

Milovníci kulturních akcí a nočního života zde budou mít také vyžití. Během prázdnin se ve městě koná několik letních festivalů. Nejznámějším a nejoblíbenějším je Úplňková noc. Jedná se o přehlídku lidových řemesel, gastronomie, kultury a původních zvyků zadarského regionu. V jejím průběhu se návštěvníkům představují dalmatské lidové kroje, zpěvy a tance. Především na předměstí Borik a v centru je rušný noční život. Zadar nabízí svým návštěvníkům mnoho disco klubů, tanečních teras a barů.

Zajímavostí, která se nachází ve městě jsou mořské varhany. Pokud vás v Zadaru omrzí horké počasí nebo se budete chtít vydat na výlet, prozkoumejte zadarské okolí, tak se můžete vydat do národního parku Paklenica, který leží hlouběji do vnitrozemí. Turisty zde nadchnou dva veliké kaňony a procházka mezi nimi. Dalším zajímavým přírodním úkazem je nedaleký kaňon Zrmanja na východním okraji Novigradského moře. Na tuto zajímavou scenérii je nejkrásnější pohled z obce Obrovace.

Tipy na výlety - Zadarské souostroví

Pobřeží Zadaru lemuje několik malých ostrovů. Většinou nabízí poklidná místa, protože zde ještě v plné míře nepropukl turistický ruch. Jsou vhodným místem k jednodenním výletům  nebo dovolené pro lidi, kteří hledají odpočinek od moderní uspěchané civilizace a krásnou přírodu. Severní ostrovy jsou převážně opuštěné, a proto je zde nádherná středomořská příroda s malebnými zátokami. Přesným opakem klidného místa je ostrov Silba, kde se nalézá rozsáhlejší rekreační středisko, protože leží na důležité lodní trase PulaMali Lošinj – Zadar. Na ostatní ostrovy se musí turisté dopravit osobními loděmi ze Zadaru. Nejhustěji je osídlen ostrov Ugljan, který přesto skrývá klidná zákoutí k odpočinku. Tento ostrov je se svým sousedem, ostrovem Pašman, spojen silničním mostem.

 
Nabízíme Vám k nahlédnutí náš projekt Sand Beach Villas Privlaka. Je to velmi unikátní projekt třiceti čtyř vil a čtyř bytových domů na břehu Jaderského moře v obci Privlaka, která se nachází v regionu Zadaru. Moderní a nadčasové dílo architektury, které poskytuje ideální místo jak pro volný čas tak pro každodenní život je velmi žádané klienty z celého světa.

sand beach villas privlaka stavba v chorvatsku